Zgłoszenia pacjentów

Przypominamy, że pobyt i rehabilitacja pacjentów w Klinice „Budzik”, jest CAŁKOWICIE BEZPŁATNA. Wraz z dzieckiem w Budziku mieszka jeden z rodziców/opiekunów, który jest włączony w proces rehabilitacji; pobyt opiekuna jest również BEZPŁATNY!
Szczegółowe kryteria kwalifikacji do Kliniki BUDZIK dostępne są pod poniższym linkiem

więcej informacji...

Klinika Budzik

Klinika BUDZIK została uruchomiona w lipcu 2013 roku jako pierwszy w Polsce wzorcowy szpital dla dzieci po ciężkich urazach mózgu. Klinika działa przy warszawskim Centrum Zdrowia Dziecka.

Budowa Kliniki, której koszt wyniósł ponad 20 mln zł, została sfinansowana przez Fundację "Akogo?" dzięki ofiarności wielu darczyńców indywidualnych, firm, fundacji oraz środków UE.

Klinika posiada 15 łóżek, z pełną infrastrukturą niezbędną do hospitalizacji i rehabilitacji neurologicznej dzieci po ciężkich urazach mózgu.

Od lipca 2013 r. w "Budziku" są pierwsi pacjenci - dzieci do 18 roku życia po urazie, w konsekwencji którego doszło do ciężkiego niedotlenienia mózgu, z syndromem apalicznym (z wyłączeniem urazów okołoporodowych, chorób metabolicznych genetycznie uwarunkowanych). Przyjmowane są dzieci przebywające w śpiączce nie dłużej niż 12 miesięcy od urazu lub 6 miesięcy jeśli śpiączka wystąpiła z przyczyn nieurazowych, dzieci mogą być leczone w Klinice przez okres 12 miesięcy, z możliwością przedłużenia o kolejne 3 miesiące.

Dzieci zdiagnozowane w Klinice Anestezjologii, Neurochirurgii, Neurologii, wydolne krążeniowo i oddechowo stabilne, niewymagające podtrzymywania funkcji życiowych w warunkach OIOM (w stanie zdrowia kwalifikującym się do intensywnej rehabilitacji indywidualnej), są kierowane do Kliniki "Budzik". Ostateczną decyzję o przyjęciu podejmuje Medyczny Zespół Kwalifikacyjny ds. Programu Wybudzania Dzieci ze Śpiączki, w skład którego wchodzą: Kierownik jednostki, lekarz neurolog, lekarz rehabilitacji, lekarz pediatra, fizjoterapeuta, pielęgniarka i sekretarz Komisji oraz - jako obserwator - przedstawiciel Fundacji "Akogo?".
Pełny program leczniczo-rehabilitacyjny obejmuje: farmakoterapię, leczenie zachowawcze, świadczenia pielęgniarskie i pielęgnacyjne, program leczenia usprawniającego (rehabilitacja), program leczenia wspomagający kinezyterapię, program psychologiczny oraz diagnostykę i konsultacje lekarskie. Program leczenia prowadzony w Klinice "Budzik" jest rekomendowany przez Agencję Oceny Technologii Medycznych.

Leczenie w Klinice jest bezpłatne dzięki finansowaniu ze środków NFZ, również rodzice naszych pacjentów przebywają w Budziku bezpłatnie z dzieckiem przez 24h na dobę i są włączani w proces rehabilitacji.

Projekt Kliniki został opracowany przez zespół projektantów pod kierunkiem Jacka Bolechowskiego i Wojciecha Kielskiego. Jest to budynek o 3 kondygnacjach + piwnica, o powierzchni 1500 m². Klinika posiada 15 łóżek, z pełną infrastrukturą i jest połączona łącznikiem z oddziałem Rehabilitacji Pediatrycznej w CZD w Warszawie.
 

 

Ponieważ Nasi Podopieczni wracają do zdrowia, prosimy o przesyłanie zgłoszeń kolejnych pacjentów na adres Kliniki Budzik. Zakwalifikowane dzieci zostaną wpisane do kolejki oczekujących i będą mogły zostać przyjęte na miejsca wybudzonych podopiecznych. Szczegółowe informacje na temat zgłaszania pacjentów do Kliniki Budzik znajdują się na stronie "Zgłoszenia pacjentów do Budzika".
 

Aktualności z Budzika

18 Listopad 2020
Jego śmiech słychać było w całej klinice ! Dzisiaj, 7 letni Mikołaj wychodzi do domu, ale nadal wymaga intensywnej rehabilitacji. W klinice przebywał 15 miesięcy i jak mówi jego Tata „(…) Mamy z czym ruszać dalej w świat (… )”. Trzymamy kciuki za Mikołaja i jego rodzinę ! A kto tylko może im pomóc niech się nie waha tylko to zrobi !   Zbiórka na rehabilitację i leczenie Mikusia:www.pomagam.pl/mikusudarmozgu  
6 Listopad 2020
„Magiczne zajęcia”, które mają sprawić: „(...) Żeby dzieciom chciało się wrócić (...)” Z naszą kamerą uczestniczyliśmy w zajęciach terapii widzenia, prowadzonych w klinice „Budzik” dla dzieci. Udało nam się to w ostatniej chwili, przed wprowadzeniem obostrzeń i ponownym, całkowitym zamknięciem placówki dla osób z zewnątrz. O tym co robi, aby pomóc naszym podopiecznym, o możliwości rozwoju funkcji wzrokowych i stosowaniu pracy zespołowej (wszystkich terapeutów z kliniki), opowiada Pani mgr Joanna Celmer – Domańska. Dziękujemy!
2 Listopad 2020
15 lat temu odbyła się wyjątkowa premiera spotów społecznych Fundacji „Akogo?” – „Św. Piotr” i „Dysputa”. Pierwsze emisje zostały zaplanowane na 1 listopada 2005 roku. Filmy zostały wyreżyserowane przez Jana Jakuba Kolskiego, z udziałem aktorów: Franciszka Pieczki, Jerzego Treli, Borysa Szyca i Wiktorii Gąsiewskiej. Więcej o projekcie można przeczytać w archiwalnej informacji prasowej: https://www.akogo.pl/dokumenty/Spoty-Fundacji-Akogo-27.10.05.pdf
30 Październik 2020
15 lat temu odbyła się wyjątkowa premiera spotów społecznych Fundacji „Akogo?” – „Św. Piotr” i „Dysputa”. Pierwsze emisje zostały zaplanowane na 1 listopada 2005 roku. Filmy zostały wyreżyserowane przez Jana Jakuba Kolskiego, z udziałem aktorów: Franciszka Pieczki, Jerzego Treli, Borysa Szyca i Wiktorii Gąsiewskiej. Więcej o projekcie można przeczytać w archiwalnej informacji prasowej: https://www.akogo.pl/dokumenty/Spoty-Fundacji-Akogo-27.10.05.pdf
26 Październik 2020
Niezwykły materiał o clownie, który bawi nie tylko najmłodszych, ale wywołuje uśmiech także na twarzach ich rodziców. Link do materiału
19 Październik 2020
O sytuacji w klinice „Budzik” dla dzieci, w Międzylesiu, opowiada Dyrektor placówki –  dr n. med. Maciej Piróg. Aktualnie w klinice mamy komplet pacjentów, niedawno wyszło dwoje podopiecznych. Niestety z uwagi na obecną sytuację, związaną z pandemią, klinika ponownie została zamknięta dla osób z zewnątrz.

Wybudzeni

Pacjenci wybudzeni ze śpiączki w Klinice Budzik
Angelika
06 Październik 2020
Angelika trafiła do Kliniki po wypadku komunikacyjnym i przez 15 miesięcy była pacjentką „Budzika”. Mimo bólu i niedogodności dzielnie stawiała czoła intensywnej rehabilitacji jakiej była poddawana, wspierana przez Mamę oraz osoby zaprzyjaźnione w Klinice.
 
Natalia
18 Czerwiec 2020
Natalia, to wspaniała młoda dziewczyna z Mazur, która została wybudzona w czerwcu 2020 roku w Klinice Budzik. Mimo ograniczeń intensywnie ćwiczyła z zespołem rehabilitantów i innych terapeutów walcząc o swoją teraźniejszość i przyszłość. Walcząc o swoje marzenia.
Na zdjęciu Natalia z Mamą.
Zosia
22 Maj 2020
Zosia 30 maja 2019 roku doznała wielu urazów. Dziewczynka była ofiarą wypadku komunikacyjnego, który zabrał jej część dzieciństwa, a przede wszystkim dom i rodzinę. Przyjechała do Budzika z mamą w czerwcu 2019 roku, po wielu miesiącach rehabilitacji i innych terapii obie wrócą do domu.
Zosia jest 71 pacjentem wybudzonym w Klinice Budzik.
Mateusz
09 Kwiecień 2020
29 listopada 2018 roku Mateusz uległ pozornie niegroźnie wyglądającemu wypadkowi - 16-latek spadł z łóżka piętrowego. Po serii wykonanych w szpitalu badań obrazowych stwierdzono obecność krwiaka nadtwardówkowego oraz niedotlenienia mózgu. Do Kliniki Budzik został przywieziony bez kontaktu 2 stycznia 2019 roku. Dzięki własnemu zaangażowaniu i niebywałej motywacji do walki o samodzielność, wsparciu Rodziny, współpracy z personelem Kliniki - Mateusz znów się śmieje i świadomie stawia czoła rzeczywistości. Został uznany za wybudzonego 5 marca 2020 roku.
Paweł
30 Marzec 2020
Paweł trafił do Budzika w maju 2019 roku po wypadku komunikacyjnym. Dzięki zaangażowaniu całego zespołu Kliniki, intensywnej rehabilitacji, terapiom i wspaniałej opiece medycznej krok po kroku zaczął wracać do zdrowia i się obudził.