Klinika Budzik

Klinika BUDZIK została uruchomiona w lipcu 2013 roku jako pierwszy w Polsce wzorcowy szpital dla dzieci po ciężkich urazach mózgu. Klinika działa przy warszawskim Centrum Zdrowia Dziecka.

Budowa Kliniki, której koszt wyniósł ponad 20 mln zł, została sfinansowana przez Fundację "Akogo?" dzięki ofiarności wielu darczyńców indywidualnych, firm, fundacji oraz środków UE.

Klinika posiada 15 łóżek, z pełną infrastrukturą niezbędną do hospitalizacji i rehabilitacji neurologicznej dzieci po ciężkich urazach mózgu.

Od lipca 2013 r. w "Budziku" są pierwsi pacjenci - dzieci do 18 roku życia po urazie, w konsekwencji którego doszło do ciężkiego niedotlenienia mózgu, z syndromem apalicznym (z wyłączeniem urazów okołoporodowych, chorób metabolicznych genetycznie uwarunkowanych). Przyjmowane są dzieci przebywające w śpiączce nie dłużej niż 12 miesięcy od urazu lub 6 miesięcy jeśli śpiączka wystąpiła z przyczyn nieurazowych, dzieci mogą być leczone w Klinice przez okres 12 miesięcy, z możliwością przedłużenia o kolejne 3 miesiące.

Dzieci zdiagnozowane w Klinice Anestezjologii, Neurochirurgii, Neurologii, wydolne krążeniowo i oddechowo stabilne, niewymagające podtrzymywania funkcji życiowych w warunkach OIOM (w stanie zdrowia kwalifikującym się do intensywnej rehabilitacji indywidualnej), są kierowane do Kliniki "Budzik". Ostateczną decyzję o przyjęciu podejmuje Medyczny Zespół Kwalifikacyjny ds. Programu Wybudzania Dzieci ze Śpiączki, w skład którego wchodzą: Kierownik jednostki, lekarz neurolog, lekarz rehabilitacji, lekarz pediatra, fizjoterapeuta, pielęgniarka i sekretarz Komisji oraz - jako obserwator - przedstawiciel Fundacji "Akogo?".
Pełny program leczniczo-rehabilitacyjny obejmuje: farmakoterapię, leczenie zachowawcze, świadczenia pielęgniarskie i pielęgnacyjne, program leczenia usprawniającego (rehabilitacja), program leczenia wspomagający kinezyterapię, program psychologiczny oraz diagnostykę i konsultacje lekarskie. Program leczenia prowadzony w Klinice "Budzik" jest rekomendowany przez Agencję Oceny Technologii Medycznych.

Leczenie w Klinice jest bezpłatne dzięki finansowaniu ze środków NFZ, również rodzice naszych pacjentów przebywają w Budziku bezpłatnie z dzieckiem przez 24h na dobę i są włączani w proces rehabilitacji.

Projekt Kliniki został opracowany przez zespół projektantów pod kierunkiem Jacka Bolechowskiego i Wojciecha Kielskiego. Jest to budynek o 3 kondygnacjach + piwnica, o powierzchni 1500 m². Klinika posiada 15 łóżek, z pełną infrastrukturą i jest połączona łącznikiem z oddziałem Rehabilitacji Pediatrycznej w CZD w Warszawie.
 

 

Ponieważ Nasi Podopieczni wracają do zdrowia, prosimy o przesyłanie zgłoszeń kolejnych pacjentów na adres Kliniki Budzik. Zakwalifikowane dzieci zostaną wpisane do kolejki oczekujących i będą mogły zostać przyjęte na miejsca wybudzonych podopiecznych. Szczegółowe informacje na temat zgłaszania pacjentów do Kliniki Budzik znajdują się na stronie "Zgłoszenia pacjentów do Budzika".
 

Aktualności z Budzika

17 Listopad 2017
Michał, lat 18 jest już 39 pacjentem, który został uznany za wybudzony w Budziku. Michał przebywa w Budziku już ponad rok i jest jednym z pacjentów, którzy potrzebowali więcej czasu, aby odzyskać pełną świadomość.
16 Listopad 2017
Bardzo serdecznie dziękujemy Toruńskim Zakładom Materiałów Opatrunkowych za comiesięczną pomoc dla pacjentów Kliniki Budzik. W pielęgnacji dziecka, które codziennie poddawane jest wielu zabiegom rehabilitacyjnym, niezwykle istotne jest aby tak dobrać środki pielęgnacyjne by zapewniły optymalne warunki do ich przeprowadzenia. Produkty SENI spełniają te wymagania.
16 Listopad 2017
Jagoda to 38 dziecko, które wybudziło się w Klinice Budzik. Dziewczynka została potrącona przez samochód w maju bieżącego roku, a do Budzika trafiła w pierwszej dekadzie lipca. Cieszymy się wszyscy, że kolejny wybudzony pacjent będzie mógł spędzić Święta Bożego Narodzenia w domu razem z Najbliższymi.
16 Listopad 2017
Po raz kolejny pacjenci Kliniki Budzik mogli liczyć na wsparcie firmy OCEANIC. Ofiarowane środki pielęgnacyjne pomagają opiekunom w pielęgnacji swoich pociech. Jakość produktów jest warta polecenia osobom, które wymagają starannej opieki/pielęgnacji. Bardzo serdecznie dziękujemy za pomoc!
15 Listopad 2017
Zapraszamy do wysłuchania wywiadu z dyrektorem Kliniki Budzik o tym jak wygląda wybudzanie dzieci - małych pacjentów Kliniki. Wywiad w Radio Kolor.

Wybudzeni

Pacjenci wybudzeni ze śpiączki w Klinice Budzik
Michał
17 Listopad 2017
Michał, lat 18 jest już 39 pacjentem, który został uznany za wybudzony w Budziku.
Michał przebywał w Budziku ponad rok i jest jednym z pacjentów, którzy potrzebowali więcej czasu, aby odzyskać pełną świadomość.
Jagoda
16 Listopad 2017
Jagoda to 38 dziecko, które wybudziło się w Klinice Budzik.
Dziewczynka została potrącona przez samochód w maju bieżącego roku, a do Budzika trafiła w pierwszej dekadzie lipca.
Kuba
03 Listopad 2017
Kuba lat 8 po wypadku komunikacyjnym trafił do Budzika w sierpniu 2017 r.
Rehabilitacja chłopca przebiegała bardzo szybko i już pod koniec października mógł zostać uznany za wybudzonego.
Kuba jest 37 dzieckiem wybudzonym w Klinice Budzik
Marcin
05 Październik 2017
Marcin został potrącony przez samochód i przebywał w Budziku od stycznia 2017r. Marcin jest 36 wybudzonym w Budziku pacjentem.
Laura
25 Sierpień 2017
8-letnia Laura jest 35 dzieckiem, które zostało uznane za wybudzone w Klinice „Budzik”. Przyczyną śpiączki był uraz, jakiego doznała podczas zabawy z innymi dziećmi.