Zgłoszenia pacjentów

Przypominamy, że pobyt i rehabilitacja pacjentów w Klinice „Budzik”, jest CAŁKOWICIE BEZPŁATNA. Wraz z dzieckiem w Budziku mieszka jeden z rodziców/opiekunów, który jest włączony w proces rehabilitacji; pobyt opiekuna jest również BEZPŁATNY!
Szczegółowe kryteria kwalifikacji do Kliniki BUDZIK dostępne są pod poniższym linkiem

więcej informacji...

Klinika Budzik dla dzieci

Klinika BUDZIK została uruchomiona w lipcu 2013 roku jako pierwszy w Polsce wzorcowy szpital dla dzieci po ciężkich urazach mózgu. Klinika działa przy warszawskim Centrum Zdrowia Dziecka.

Budowa Kliniki, której koszt wyniósł ponad 20 mln zł, została sfinansowana przez Fundację "Akogo?" dzięki ofiarności wielu darczyńców indywidualnych, firm, fundacji oraz środków UE.

Klinika posiada 15 łóżek, z pełną infrastrukturą niezbędną do hospitalizacji i rehabilitacji neurologicznej dzieci po ciężkich urazach mózgu.

Od lipca 2013 r. w "Budziku" są pierwsi pacjenci - dzieci do 18 roku życia po urazie, w konsekwencji którego doszło do ciężkiego niedotlenienia mózgu, z syndromem apalicznym (z wyłączeniem urazów okołoporodowych, chorób metabolicznych genetycznie uwarunkowanych). Przyjmowane są dzieci przebywające w śpiączce nie dłużej niż 12 miesięcy od urazu lub 6 miesięcy jeśli śpiączka wystąpiła z przyczyn nieurazowych, dzieci mogą być leczone w Klinice przez okres 12 miesięcy, z możliwością przedłużenia o kolejne 3 miesiące.

Dzieci zdiagnozowane w Klinice Anestezjologii, Neurochirurgii, Neurologii, wydolne krążeniowo i oddechowo stabilne, niewymagające podtrzymywania funkcji życiowych w warunkach OIOM (w stanie zdrowia kwalifikującym się do intensywnej rehabilitacji indywidualnej), są kierowane do Kliniki "Budzik". Ostateczną decyzję o przyjęciu podejmuje Medyczny Zespół Kwalifikacyjny ds. Programu Wybudzania Dzieci ze Śpiączki, w skład którego wchodzą: Kierownik jednostki, lekarz neurolog, lekarz rehabilitacji, lekarz pediatra, fizjoterapeuta, pielęgniarka i sekretarz Komisji oraz - jako obserwator - przedstawiciel Fundacji "Akogo?".
Pełny program leczniczo-rehabilitacyjny obejmuje: farmakoterapię, leczenie zachowawcze, świadczenia pielęgniarskie i pielęgnacyjne, program leczenia usprawniającego (rehabilitacja), program leczenia wspomagający kinezyterapię, program psychologiczny oraz diagnostykę i konsultacje lekarskie. Program leczenia prowadzony w Klinice "Budzik" jest rekomendowany przez Agencję Oceny Technologii Medycznych.

Leczenie w Klinice jest bezpłatne dzięki finansowaniu ze środków NFZ, również rodzice naszych pacjentów przebywają w Budziku bezpłatnie z dzieckiem przez 24h na dobę i są włączani w proces rehabilitacji.

Projekt Kliniki został opracowany przez zespół projektantów pod kierunkiem Jacka Bolechowskiego i Wojciecha Kielskiego. Jest to budynek o 3 kondygnacjach + piwnica, o powierzchni 1500 m². Klinika posiada 15 łóżek, z pełną infrastrukturą i jest połączona łącznikiem z oddziałem Rehabilitacji Pediatrycznej w CZD w Warszawie.
 

 

Ponieważ Nasi Podopieczni wracają do zdrowia, prosimy o przesyłanie zgłoszeń kolejnych pacjentów na adres Kliniki Budzik. Zakwalifikowane dzieci zostaną wpisane do kolejki oczekujących i będą mogły zostać przyjęte na miejsca wybudzonych podopiecznych. Szczegółowe informacje na temat zgłaszania pacjentów do Kliniki Budzik znajdują się na stronie "Zgłoszenia pacjentów do Budzika".
 

Aktualności z Budzika

16 maja 2024
Wielkimi krokami zbliża się „Dzień dziecka”, a jak wiadomo wszyscy nimi jesteśmy. W ostatni weekend, do obu klinik „Budzik” dla dzieci i dorosłych, przyjechali niezwykli Goście, z prezentami. Odwiedziła nas Fundacja Liga Superbohaterów, ze Szczecina. Bardzo Wam dziękujemy, że znaleźliście trochę czasu na przybycie do naszych podopiecznych i ich rodzin! Oj działo się!
8 maja 2024
12 maja przypada bliskie nam święto - Międzynarodowy Dzień Pielęgniarki i Dzień Położnej. Wczoraj, z tej okazji odbyła się uroczysta Gala zorganizowana przez Okręgową Radę Warszawskiej Okręgowej Izby Pielęgniarek i Położnych. W trakcie uroczystości zostały przyznane wyróżnienia m.in. dla oddanych swojej pracy pielęgniarek, na co dzień pracujących w Klinice „Budzik” dla dzieci, w Warszawie. Dziękujemy za Waszą pracę i opiekę.
29 kwietnia 2024
W ramach obchodów Polskiego Dnia Pacjenta w Śpiączce 18 kwietnia, w tym roku z inicjatywy dr n.o zdr. Elżbiet Dróżdż-Kubickiej, koordynatorki zespołu pielęgniarskiego, „Budzik” dla Dzieci” w Warszawie, redaktorki podręcznika „Opieka nad pacjentem z ilościowymi zaburzeniami świadomości” we współpracy z dr n.
18 kwietnia 2024
Webinar online w ramach obchodów Polskiego Dnia Pacjenta w Śpiączce – 18.04.2024 Z tej okazji Fundacja Ewy Błaszczyk” Akogo?” zaprasza do udziału w webinarze online pod hasłem „Mój bliski w śpiączce? Co muszę wiedzieć.” Wyobraźmy sobie sytuację, w której nasz bliski – dziecko lub dorosły – nagle znajduję się w stanie krytycznym, w śpiączce na Oddziale Intensywnej Terapii, Oddziale intensywnej opieki medycznej (OIT, OIOM.)
12 kwietnia 2024
Już jutro powtórka 1 odcinka serialu pt. „Wybudzeni”, TVP1, godz. 8.50. "Wybudzeni" to 10 odcinkowy serial dokumentalny o ludziach, którzy przeżyli śpiączkę, wrócili do życia i naszego świata. Kolejny odcinek serialu w następną sobotę, 20 kwietnia br. Zainteresowanych odsyłamy również do strony VOD TVP, gdzie jest opublikowana cała seria: https://vod.tvp.pl/programy,88/wybudzeni-odcinki,382955 Źródło: TVP

Wybudzeni

Pacjenci wybudzeni ze śpiączki w Klinice Budzik
Dominika
12 kwietnia 2024
W wieku  15 lat - 25 października 2022r z powodu pogarszającego się stanu ogólnego została przekazana na oddział Kardiologii a następnie Intensywnej Terapii, w stanie ciężkim, z objawami zatorowości płucnej, skrzepami w sercu. Po kilku minutach od przyjęcia serce Domi zatrzymało się. Dopiero po 5 minutach dramatycznej walki o życie udało się przywrócić akcję serca, przez ten czas niedotlenienie czyniło spustoszenie w jej organizmie.  Kardiochirurdzy przeprowadzili trudną operację, następne prawie 5 tygodni spędziła w Oddziale Intensywnej Terapii. 
24 stycznia 2023 roku Dominika została przyjęta do Kliniki Budzik dla Dzieci a 4 kwietnia 2024 została uznana za 117 pacjenta wybudzonego ze śpiączki.
Andrzej
28 marca 2024
Andrzej zachorował niepodziewanie 3.06.2023 roku na autoimmunologiczne zapalenie mózgu z ogromnym obrzękiem w czaszce. W Poznaniu, w Szpitalu Klinicznym im. K.  Jonshera wielokrotnie przeszedł operacje neurochirurgiczne ratujące życie i po dwóch miesiącach walki w Klinice Anestezjologii i Intensywnej Terapii Pediatrycznej został przekazany do Kliniki „Budzik” w Warszawie.
Pierwszego dnia wiosny, 21.03.2024, dzięki nieocenionej pracy całego zespołu „Budzika” został wybudzony ze śpiączki.
Dominik
29 grudnia 2023
Dominik dzięki rehabilitacji w Klinice Budzik wraca powoli do sprawności 
Była to dla nas ciężka droga ale dzięki wsparciu całego zespołu kliniki budzik jesteśmy dziś dwa kroki do przodu
Olek
29 listopada 2023
W dniu 16.11.2023 za wybudzonego został uznany Aleksander. Olek przeszedł operację guza mózgu w Centrum Zdrowia Dziecka. Niestety chłopiec po operacji utracił mowę i doznał niedowładu czterokończynowego. Lekarze nie dawali dużych szans na odzyskanie sprawności. Olek miał pozostać dzieckiem leżącym. Po miesiącu od operacji został przeniesiony do Kliniki Budzk. Pobyt w Klinice Budzik był bardzo ciężkim okresem, ale dzięki wsparciu całego personelu Kliniki Budzik odzyskał świadomość i wrócił do nas.