Zgłoszenia pacjentów

Przypominamy, że pobyt i rehabilitacja pacjentów w Klinice „Budzik”, jest CAŁKOWICIE BEZPŁATNA. Wraz z dzieckiem w Budziku mieszka jeden z rodziców/opiekunów, który jest włączony w proces rehabilitacji; pobyt opiekuna jest również BEZPŁATNY!
Szczegółowe kryteria kwalifikacji do Kliniki BUDZIK dostępne są pod poniższym linkiem

więcej informacji...

Klinika Budzik dla dzieci

Klinika BUDZIK została uruchomiona w lipcu 2013 roku jako pierwszy w Polsce wzorcowy szpital dla dzieci po ciężkich urazach mózgu. Klinika działa przy warszawskim Centrum Zdrowia Dziecka.

Budowa Kliniki, której koszt wyniósł ponad 20 mln zł, została sfinansowana przez Fundację "Akogo?" dzięki ofiarności wielu darczyńców indywidualnych, firm, fundacji oraz środków UE.

Klinika posiada 15 łóżek, z pełną infrastrukturą niezbędną do hospitalizacji i rehabilitacji neurologicznej dzieci po ciężkich urazach mózgu.

Od lipca 2013 r. w "Budziku" są pierwsi pacjenci - dzieci do 18 roku życia po urazie, w konsekwencji którego doszło do ciężkiego niedotlenienia mózgu, z syndromem apalicznym (z wyłączeniem urazów okołoporodowych, chorób metabolicznych genetycznie uwarunkowanych). Przyjmowane są dzieci przebywające w śpiączce nie dłużej niż 12 miesięcy od urazu lub 6 miesięcy jeśli śpiączka wystąpiła z przyczyn nieurazowych, dzieci mogą być leczone w Klinice przez okres 12 miesięcy, z możliwością przedłużenia o kolejne 3 miesiące.

Dzieci zdiagnozowane w Klinice Anestezjologii, Neurochirurgii, Neurologii, wydolne krążeniowo i oddechowo stabilne, niewymagające podtrzymywania funkcji życiowych w warunkach OIOM (w stanie zdrowia kwalifikującym się do intensywnej rehabilitacji indywidualnej), są kierowane do Kliniki "Budzik". Ostateczną decyzję o przyjęciu podejmuje Medyczny Zespół Kwalifikacyjny ds. Programu Wybudzania Dzieci ze Śpiączki, w skład którego wchodzą: Kierownik jednostki, lekarz neurolog, lekarz rehabilitacji, lekarz pediatra, fizjoterapeuta, pielęgniarka i sekretarz Komisji oraz - jako obserwator - przedstawiciel Fundacji "Akogo?".
Pełny program leczniczo-rehabilitacyjny obejmuje: farmakoterapię, leczenie zachowawcze, świadczenia pielęgniarskie i pielęgnacyjne, program leczenia usprawniającego (rehabilitacja), program leczenia wspomagający kinezyterapię, program psychologiczny oraz diagnostykę i konsultacje lekarskie. Program leczenia prowadzony w Klinice "Budzik" jest rekomendowany przez Agencję Oceny Technologii Medycznych.

Leczenie w Klinice jest bezpłatne dzięki finansowaniu ze środków NFZ, również rodzice naszych pacjentów przebywają w Budziku bezpłatnie z dzieckiem przez 24h na dobę i są włączani w proces rehabilitacji.

Projekt Kliniki został opracowany przez zespół projektantów pod kierunkiem Jacka Bolechowskiego i Wojciecha Kielskiego. Jest to budynek o 3 kondygnacjach + piwnica, o powierzchni 1500 m². Klinika posiada 15 łóżek, z pełną infrastrukturą i jest połączona łącznikiem z oddziałem Rehabilitacji Pediatrycznej w CZD w Warszawie.
 

 

Ponieważ Nasi Podopieczni wracają do zdrowia, prosimy o przesyłanie zgłoszeń kolejnych pacjentów na adres Kliniki Budzik. Zakwalifikowane dzieci zostaną wpisane do kolejki oczekujących i będą mogły zostać przyjęte na miejsca wybudzonych podopiecznych. Szczegółowe informacje na temat zgłaszania pacjentów do Kliniki Budzik znajdują się na stronie "Zgłoszenia pacjentów do Budzika".
 

Aktualności z Budzika

29 września 2023
Już niebawem rozpoczyna się rok akademicki dla studentów. Były podopieczny Kliniki „Budzik” dla dzieci, w Warszawie, Krzysztof, dostał się na socjologię. Gratulujemy i pękamy z dumy!
20 września 2023
"Opieka nad pacjentem z ilościowymi zaburzeniami świadomości" to najnowsza publikacja PZWL Wydawnictwa Lekarskiego. Kupując tę książkę, wspieracie Państwo naszą Fundację. Serdecznie zachęcamy do zakupu książki: https://pzwl.pl/Opieka-nad-pacjentem-z-ilosciowymi-zaburzeniami-swiadomosci,221250882,p.html?utm_source=Partner&utm_medium=baner&utm_campaign=Fundacja Rozwój nauk medycznych daje szansę osobom z ilościowymi zaburzeniami świadomości na lepsze funkcjonowanie i pełniejsze uczestnictwo w życiu społecznym.
10 września 2023
10 września przypada Światowy Dzień Zapobiegania Samobójstwom. Niezwykle trudne zagadnienie, narastające i jakże ważne, we współczesnym świecie. O statystykach i problemach związanych z zaburzeniami psychicznymi u dzieci i młodzieży, rozmawialiśmy z Dyrektorem Kliniki „Budzik” dla dzieci – dr n. med. Maciejem Pirógiem. Nie bądźmy obojętni, szukajmy pomocy!
6 września 2023
Przy okazji obchodów 10-lecia Kliniki „Budzik” dla dzieci, w wakacje, odwiedziła nas była podopieczna – Marta, z Rodzicami. Marta opuściła klinikę na własnych nogach, w marcu ubiegłego roku. Mama dziewczynki opowiedziała o tym co ich spotkało na łamach tygodnika „Chwila dla Ciebie”, a Czytelniczki zdecydowały o przyznaniu nagrody Gloria 2022! Wolą córki było, aby otrzymana nagroda pieniężna wsparła klinikę „Budzik” dla dzieci. Symboliczny czek został przekazany na ręce Dyrektora placówki. Dodatkowo Marta wręczyła też prace swoich koleżanek i kolegów, ze szkoły.
30 sierpnia 2023
Naszych Superbohaterów, w Klinice „Budzik” dla dzieci, w Warszawie, odwiedziła Fundacja Liga Superbohaterów. Nie dość, że są Super, to jeszcze bohaterowie ;-) Szczecińska fundacja dla dzieci, od 2012 roku, niesie uśmiech i nadzieję maluchom w szpitalach i hospicjach. Wcielają się w postacie z bajek i filmów dla dzieci, aby spełniać marzenia najmłodszych. Odwiedzają pacjentów, dostarczając im radość i poczucie normalności w trudnych czasach. Pięknie dziękujemy za Waszą wizytę i związane z nią duże emocje!  
24 sierpnia 2023
Dzisiaj terapeutka Monika Marczak zaprezentuje jak wyglądają zajęcia z terapii czaszkowo – krzyżowej, w Klinice „Budzik” dla dzieci, w Warszawie i opowie, czym jest trzeci co do ważności rytm w życiu człowieka.

Wybudzeni

Pacjenci wybudzeni ze śpiączki w Klinice Budzik
Marysia
20 marca 2023
Dnia 02.03.2023 została wybudzona pięcioletnia Marysia, gratulujemy powrotu do zdrowia i życzymy dalszych sukcesów w rehabilitacji. Marysia jest setnym pacjentem wybudzonym w Klinice Budzik.
Oliwka
04 lipca 2022
Oliwka, 4,5 letnia dziewczynka 17 lipca 2021 roku podróżując z Rodzicami i 5 miesięczną siostrą Laurą doszło do wypadku komunikacyjnego. Oliwka doznała bardzo poważnego urazu w postaci pękniętej czaszki, rozlanego urazu aksonalnego, złamania łuski kości potylicznej i wielu innych obrażeń. Po 5 tygodniach na oddziale intensywnej terapii w Opolu, a dokładnie 16 sierpnia 2021 roku została przewieziona do Kliniki Budzik. Dzięki opiece cudownych lekarzy, pielęgniarek, fizjoterapeutów, a przede wszystkim pomocy i wsparciu Mamy Julii, która czuwała dzień i noc przy córce oraz niesamowicie motywowała dziewczynkę do ćwiczeń Oliwka została uznana za wybudzoną.
Tosia
17 marca 2022
Tosia, w pełni zdrowa i urocza 6 latka z niezmierzonymi pokładami energii, niespodziewanie 24 listopada 2021 roku trafiła na Oddział Intensywnej Terapii jednego z warszawskich szpitali pediatrycznych w stanie ciężkim. Niezdiagnozowana w początkowej fazie hospitalizacji choroba z zawrotną prędkością siała spustoszenie w małym organizmie. Aż w końcu postawiono diagnozę – Tosia cierpi na atypowy zespół hemolityczno-mocznicowy (tzw. aHUS).
Dzień 17 marca będzie dla Tosi i jej rodziny dniem jej ponownych narodzin i szczęśliwego wybudzenia.
Sebastian
01 marca 2022
4 marca 2021 roku Sebastian doznał bardzo rozległego udaru niedokrwiennego mózgu, w wyniku czego niedotleniona została cała lewa półkula mózgu.
W wyniku choroby Sebastian doznał prawostronnego paraliżu kończyn, wystąpiła głęboka afazja oraz co najgorsze całkowicie stracił wzrok.
Niesamowita determinacja i entuzjazm Sebastiana, ogromne wsparcie rodziny oraz troska i zaangażowanie terapeutów przynosi oczekiwane efekty. Sebastian odzyskał sprawność intelektualną, stawia pierwsze kroki, z pomocą niesamowicie zaangażowanej terapeutki od terapii widzenia Pani Asi poznał pismo w Brajlu.
Na twarzy Sebastiana znów gości uśmiech. I z tym uśmiechem po 10 miesiącach nieustannej pracy opuszcza Klinikę Budzik by stawiać czoła nowym wyzwaniom wśród rodziny za którą tak bardzo tęskni...